czwartek, 30 sierpnia 2012

W jaki sposób badamy zależności w mikro- czy makroekonomii?

W jaki sposób badamy zależności w mikro- czy makroekonomii?
Aby określić i opisać jak dany czynnik wpływa i w jakich relacjach występuje z innymi musimy użyć upraszających założeń rzeczywistości. Przy dużej liczbie zmiennych w badanym zjawisku ciężko byłoby zauważyć jego znaczenia. Musimy zastosować „izolację” – ceteris paribus (przy innych warunkach niezmiennych). Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy przejrzysty obraz. Stosując go uzyskujemy model ekonomiczny danego obserwowanego obszaru. Dokładny opis nawet stosunkowo niewielkiego fragmentu określonej rzeczywistości gospodarczej jest, w gruncie rzeczy, niemożliwy. Próba ukazania wszystkich szczegółów, utrudnia uchwycenie najważniejszych zależności.
Proste modele ekonomiczne, z niewielką liczbą zmiennych i zależnościami między nimi prezentuje się często w postaci graficznej. Ułatwia to zrozumienie charakteru zależności między nimi. Złożone modele ekonomiczne charakteryzuje większa liczba zmiennych i zależności.

wtorek, 28 sierpnia 2012

Mikroekonomia, makroekonomia.

Jakie są działy w ekonomii?
W ekonomi wyróżnia się dwa podstawowe działy: mikroekonomięi makroekonomię.
Mikroekonomia – mikro, czyli w mniejszej skali. Ten działzajmuje się badaniem najmniejszych składowych, takich elementów gospodarki jak:gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, rynki i sektory określonych produktówczy usług. Opisuje zależności w danym rynku; popyt – podaż, producent –konsument, sprzedawca – nabywca.
Makroekonomia – makro, czyli w większej skali. W tym dzialeznajdziemy informacje, zależności w globalnym odniesieniu. Globalnej podaży,popytu, produkcji. Będzie zawierała np. dochody i wydatki budżetu państwa.

piątek, 24 sierpnia 2012

Czym jest Ekonomia?

Ekonomia. Czym się zajmuje i co oznacza?

Nazwą ekonomia posługiwał się już Arystoteles. Jak to bywa na samym początku empirycznego poznawania otaczającego nas świata, wiedza ta zamknięta była w wąskie ramy. Opisywała wówczas prawa, działania gospodarstwa domowego. W późniejszym czasie w miarę ekspansji i rozwoju ludzkości ekonomia opisywała coraz szerszy zakres naszego życia. Np. ekonomia polityczna pojawiła się w XVII wieku.

Ekonomia to opis, zbiór procesów i praw jakie zachodzą w procesach gospodarczych. Wszelka wiedza jaka opisana jest w różnego rodzaju utworach przez ludzkość jest oparta na obserwacji ludzi. To w jaki sposób ludzie gospodarują i wykorzystują różnego rodzaju zasoby pokazuje mam właśnie ten dział nauki. Od codziennych ludzkich trosk- warunki życia i pracy, wysokość uzyskiwanych dochodów i świadczeń społecznych, poziom cen produktów i usług. Po systemy organizacji produkcji społecznej, mechanizmy regulowania gospodarki i ich efektywności ekonomiczna. Czynniki stabilności i niestabilności, nowoczesności i zacofania danej gospodarki, powiązania zagraniczne.

Ekonomia pełni zasadnicze dwie funkcję:

Poznawczą - czyli obserwujemy, poznajemy i zapisujemy wiedzę na temat zjawisk, procesów, kategorii gospodarczych. Praw nimi rządzących.

Aplikacyjną - czyli wnioski i ustalenia płynące z obserwacji otaczających nas wcześniej wymienionych procesów. Na jej podstawie możemy dokonywać stosownych zmian w "systemach", aplikować je.

czwartek, 9 sierpnia 2012

Edukacja finansowa

Według definicji Rady OECD w czerwcu 2005 r., edukacja finansowa jest procesem, w którym konsumenci i / lub inwestorów:
  1. zwiększyć swoją wiedzę o produktach, pojęć i ryzyko finansowe
  2. nabyć poprzez informację, edukację i obiektywnego doradztwa, umiejętności i pewność siebie:
  • stają się bardziej wrażliwe na zagrożenia i możliwości w sprawach finansowych
  • w uzasadnionych wyborów z pełną świadomością
  • gdzie znaleźć pomoc finansową
  • podjęcie innych skutecznych działań w celu poprawy ich finansowego dobrobytu Według definicji Rady OECD z czerwca 2005 roku, edukacja finansowa jest procesem, w którym konsumenci i / lub inwestorów: 1.znajomość produktu, koncepcje i ryzyko finansowe 2.poprzez doradztwo informacji, edukacji lub cel, umiejętności i pewność siebie: stają się bardziej wrażliwe na zagrożenia i możliwości w sprawach finansowych w uzasadnionych wyborów z pełną świadomością gdzie znaleźć pomoc finansową podjęcie innych skutecznych działań w celu poprawy ich finansowego dobrobytu Szersza edukacja finansowa rozciąga się na całej populacji, a nie tylko dla konsumentów i inwestorów. Obejmuje ona wymiar kulturowy i mniej pragmatyczne, a mianowicie wzajemne zrozumienie biznesu i świat finansów, w którym żyje. Definicja ta jest używana przede wszystkim we Francji przez Institute for Public edukacji finansowej. Ona ma zamiar wyjść poza użytkowym charakterze anglosaskim definicji, obecnie używanego przez OECD.